Ataşehir / İstanbul

Ferhatpaşa Mah. 29. Sk. No:37

0555 140 59 52

08:00-19:00 - Destek Hattı

Kalıp Yağı

Yüksek kaliteli Kalıp Yağı Ürünleri

Kalıp yağı ya da kalıp ayırıcı yağlar; betonun kalıba yapışmadan kolay bir şekilde sökülmesini sağlayan, mineral bazlı yağların karışımı ile oluşturulan, betonun ömrünü uzatan, zararsız kimyasal bir üründür. Kalıp ile beton arasına ince bir tabaka halinde uygulanan kalıp yağı, kalıbın betondan söküldükten sonra beton yüzeyinin pürüzsüz bir şekilde istenilen düzgünlükte olmasını sağlar. Kalıbın betondan kolay bir şekilde ayrılmasını sağlar ve betonun erozyona uğramasına engel olur.

 

Kalıplar genellikle ahşap, plastik ve metal malzemelerden üretilmektedir. Plastik ve metal malzemelerden üretilen kalıpların yüksek maliyetli olması ahşap kalıpların kullanımını yaygın hale getirmiştir. Kalıplar suya, güneşe ağır yüke dayanabilme ve fazla şekil değişimine uğramama özellikte olması gerektiğinden genellikle polywood, köknar, kavak, huş ve çam ağacı mamulleri kullanılarak elde edilmektedir.

 

Kalıp yağı betonun kalıba yapışmasını önleyen, yüzeyin pürüzsüzlüğünü arttıran ve betonun kolay bir şekilde deforme olmasını engelleyen uygulanacak kalıba göre çeşitleri olan yağ türüdür. Kalıp ayırıcı yağ olarak da bilinir. Kalıba beton dökülmeden hemen önce püskürtme, fırça ile sürme veya kalıbın daldırılması yöntemlerinden uygun olanı tatbik edilir. Kalıp yağları metal, ahşap, kompozit, plastik, tuğla veya kil gibi kalıplara uygulanmaktadır.

 

Ankara Kalıp Yağı Variller, metal kalıp yağı, demir kalıp yağı, kalıp yağı fiyatları ankara, ahşap kalıp yağı fiyatları, Renew kalıp yağı

 

Ülkemizde en çok metal ve ahşap kalıplara uygulanabilen çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde maliyet dolayısıyla yanık motor yağı mazot veya bunların karışımı da kalıp yağı yerine kullanılmaktadır. 

Ne kadar ikame malzemeleri de olsa kalıp yağlarının avantajları ise şu şekilde sıralanabilir;

1. Kalıpta ince bir film tabakası oluşturarak kalıbın kolay sökülmesini sağlar,
2. Betonda daha az boşluklar sağlayarak düzgün bir beton yüzeyi olmasını sağlar,
3. Kullanım sonrası kalıbın temizlenmesini kolaylaştırır,
4. Kalıbın ömrünü uzatır,
5. Betonda leke bırakmaz,
6. Zararlı ve zehirli maddeler bulundurmaz,
7. Her türlü beton türüne uygulanır,
8. Kolay şekilde uygulanır,
9. İşçilik maliyetlerini düşürür.

Ürünlerimiz

;